ניתוח מתיחת ירכיים, עיצוב ירכיים

ניתוח מתיחת ירכיים הינו הפתרון הטוב ביותר להיפטר מעודפי העור והשומן אחר ירידה משמעותית במשקל.
ניתוח לעיצוב ומתיחת ירכיים (thigh lift בלעז) הוא ניתוח שנועד להסרה של עודפי עור מיותרים מאזור הירכיים והידוק של העור הנותר.
בעקבות שינויי הגיל העור מאבד מגמישותו והופך לרפוי. שינויים אלו יחד עם כוח המשיכה גורמים לכך שבחלק הפנימי של הירכיים נוצרים קפלי עור רפויים לא אסטטיים. בנוסף לכך, קפלים אלו יכולים גם להוות בעיה בריאותית, כאשר הם משתפשפים זה בזה בעת הליכה או ישיבה ממושכת.
למרות רתיעה מובנת מפני צלקות הניתוח, ניתוח זה הינו מאד יעיל .
בדרך כלל ניתן לרדת במידת היקף אחת עד שתיים לאחר הניתוח.
אחוזי ההצלחה בניתוח לעיצוב ירכיים גבוהים מאד ותוצאותיהם נשמרות כל עוד נשמר המשקל.
ניתוח מתיחת ירכיים מתאים לכל בעל/ת עודפי עור ושומן במקום זה אך ללא עודף משקל מסוכן, מגיל 18 ומעלה. לאחר הניתוח כל שינוי במשקל מעל 5 ק”ג יוכל לשנות את צורת הירכיים.
הניתוח לא יבוצע לבעלי משקל עודף ניכר: במצב זה הסיכון עולה מאד לבעיות נשימתיות אחר הניתוח, קרישי דם בוורידי הרגליים, פתיחת חתכי ניתוח, זיהומים וריפוי איטי מאד. יש לרדת טרם הניתוח למשקל רצוי ולהיות יציב/ה עליו לפחות לשלושה חודשים.
במידה וירדת באופן מסיבי ומהיר במשקל יש לוודא לקראת הניתוח כי הנך מוכן לניתוח מבחינת חלבוני הגוף, ויטמינים ויתר חומרי הבניה החיוניים. ירידה במשקל מסוג זה עלולה לשבש את ספיגת החמורים החיוניים ולהפריע לריפוי אחר ניתוח.
ניתוח מתיחת ירכיים ניתן לבצע בשתי שיטות עיקריות:
שיטות אלו תלויות בכמות עודפי העור ומיקומם.
בשיטה הראשונה ישנם עודפי עור לא מרובים המתרכזים בפנים הירך ולכן הניתוח יבוצע לפי השיטה בה החתך הינו קרוב למפשעה, ולרוחב כל ירך בצורת “T” . החתך מוסווה היטב בפנים הירך ואינו נראה לעין גם כאשר לובשים מכנסונים קצרים.
בשיטה השנייה ישנם עודפי עור מרובים המקיפים את הירך ולכן דרוש עיצוב ירכיים היקפי המחייב חתך גם לאורך פנים הירך ולא רק בקרבת המפשעה. חתך הניתוח מתחיל לרוחב הירך קרוב למפשעה, ולאחר מכן יורד בקו אנכי בפנים הירך עד לקו הברך בצורת “L”. עקב מיקומו החתך מוסווה לא רע. יתרון שיטה זו יחסית לשיטת מתיחת הירך הקלאסית הוא הצלקת הקצרה יותר.

שאלות ותשובות בנושא ניתוח מתיחת ירכיים

אילו סוגי ניתוחי מתיחת ירכיים קיימים?

ניתוח למתיחת ירכיים יכול להתבצע במספר צורות, בהתאם לכמות העור העודף בירכיים:
אצל מטופלים שסובלים מעודפי העור שאינם גדולים ושמתרכזים בעיקר באזור פנים הירך יבוצע הניתוח באמצעות צלקת רוחבית באזור המפשעה בלבד.
מטופלים שסובלים מעודפי העור גדולים יותר יעברו ניתוח שבו תתוסף על הצלקת הנ”ל גם צלקת אנכית בחלקה הפנימי של הירך. שיטת ניתוח זו מאפשרת עיצוב טוב והדוק יותר של הירך לכל אורכה. אלו ניתוחים מורכבים יותר ולרוב נמשכים זמן ארוך יותר בהשוואה לסוג הראשון.

איך להתכונן לניתוח מתיחת ירכיים?

כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה, אק”ג ועוד – בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל.
יש לרכוש בגד אלסטי לתקופת ההחלמה שלאחר הניתוח.
ביום הניתוח יש להיות בצום מאכילה ושתייה כשש שעות לפני תחילת הניתוח, בהתאם להנחיותיו של הרופא המרדים.

כיצד ניתוח עיצוב ירכיים מתבצע בפועל?

ניתוח להרמת ירכיים מבוצע לרוב בהרדמה כללית, אך במקרים מסוימים, במידה והמטופל מעוניין בכך, ובכפוף לקריטריונים רפואיים, ניתן לבצע אותו גם בהרדמה אזורית של פלג הגוף התחתון ובשילוב עם טשטוש.
בשלב ראשון ברוב המקרים מתחיל המנתח לשאוב את השומן מהאזורים הדורשים . בהמשך מוסרים עודפי העור והרקמה והפצע הניתוחי נתפר באמצעות תפרים פנימיים הנמסים מעצמם כך שאין צורך בהוצאת תפרים.
הניתוח אורך כשעתיים עד שלוש שעות, בהתאם לכמות הרקמה שיש להסיר, ובסופו מתקבלות ירכיים מעוצבות, בעלות היקף צר יותר וללא עודפי עור.
בסוף הניתוח מולבש המנותח בבגד אלסטי מיוחד אותו יתבקש לרכוש לפני הניתוח. מטרתו של בגד זה היא הפחתה של הבצקת, שטפי הדם הקטנים המקומיים והנפיחות, המופיעים בד”כ בימים הראשונים שלאחר הניתוח. בגד זה, למרות חוסר הנוחות בלבישתו, מסייע גם בעיצוב התוצאה הסופית של הירכיים ומפחית כאב. לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש צורך השארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

מה קורה לאחר ניתוח עיצוב ירכיים?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה, שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר להשגחה בבית החולים שנמשכת עד יממה. השחרור מבית החולים הוא לרוב ביום שלאחר הניתוח.
במידה והושארו נקזים בפצעי הניתוח, הם יוסרו לאחר מספר ימים.
לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב באזור. במידת הצורך יספק הרופא מרשם למשככי כאבים מתאימים.
ניתן להתקלח כ- 24 שעות לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח. רצוי להימנע מפעילות מאומצת בחודשיים שלאחר הניתוח, אך אין מניעה מביצוע פעילות מתונה כגון הליכה או טיפוס מדרגות.
על המטופל לדעת שלאחר הניתוח ישנן צלקות, אך לרוב הן ממוקמות במיקום נסתר במפשעות או בקפלי הישבן. במקרה שהיה צורך להסיר עור רב ישנן צלקות גם לאורך הירך הפנימית. בדרך כלל הצלקות נרפאות כראוי. הן מתבהרות עם הזמן, ולרוב לאחר כחצי שנה עד שנה הן הופכות לשטוחות ודהויות.

איך ניתן להגדיל את בטיחות הליך מתיחת הירכיים?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.
כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לתת לרופא את כל המידע הרפואית אודותיך – כך שיוכל לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי.
כדאי לדעת – עישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

תהליך הייעוץ של ניתוח מתיחת הירכיים

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, ד”ר בן שושן יפרט את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח.
בייעוץ לקראת עיצוב ירכיים הוא יבדוק את משקלך מול גובהך והיחס ביניהם, בכדי לוודא כי אינך במשקל יתר מסוכן לניתוח. כמו-כן תיבדק צורת הירכיים, עודפי עור ושומן קיימים ומיקומם.
לפי בדיקות הדם העדכניות ד”ר בן שושן יוודא כי לא קיים חסר בחומרי בניה בגוף או אנמיה העלולים להפריע למהלך הריפוי לאחר הניתוח.

תהליך ניתוח עיצוב ירכיים

טרם הניתוח ד”ר בן שושן יסמן את קווי החתך המתוכננים בירכיים תוך שכיבה על הגב ואימות הסימון בעמידה לאחר מכן. באם נמצא כי ישנו צורך בשאיבת שומן נלווית – יסומנו שטחי השאיבה גם-כן.
במהלך ניתוח לחיטוב ירכיים יעבור המנותח הסרת עודפי עור ושומן ביחד, תוך שאיבת מוקדים נוספים עם עודפי שומן ולאחר הסרת העור נסגר חתך הניתוח בתפרים נספגים . ניתוח זה מבוצע בהרדמה כללית.
לקראת סיום הניתוח מוחדר לפי צורך נקז בקוטר 4 מ”מ אל חלל הניתוח לכל צד לניקוז הפרשות ומניעת בצקת. נקזים אלה יושארו למספר ימים לפחות, עד לירידת ההפרשה.
משך הניתוח מתיחת ירכיים הינו כשעתיים וחצי.
בדרך כלל ניתוח מתיחת ירכיים מחייב השגחה ללילה.

לאחר ניתוח מתיחת ירכיים

עם סיום הניתוח עליך ללבוש מחוך מיוחד המצוי בשימוש גם עבור שאיבת שומן לשבועיים ולא להסירו גם במקלחת. מחוך זה נועד למניעת הצטברות נוזלים. בכל מחוך קיימים פתחים מיוחדים לכל הקשור בצרכי הגוף.
במהלך תקופה זו קיימים כאבים שייתכן ויגבילו את תנועת הירכיים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בעור הירכיים. ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות, ובכל מקרה תהיינה צלקות.
מומלץ להימנע ממאמצים במשך כשבועיים, אך בכדי למנוע היווצרות קרישי-דם בוורידי הרגליים, עליך גם להימנע משכיבה ממושכת ללא תנועה, למעט בשינה.
צורת הירכיים הסופית תראה לאחר מספר חודשים: רקמת הירכיים מצויה בתהליכי ריפוי ובניה מתמשכים. התייצבותה אורכת זמן רב. עקב מתיחת עור הירכיים כלפי מעלה פועלים עליו כוחות מנוגדים.
בשבוע שלאחר הניתוח ד”ר בן שושן יזמן אותך לביקורת נוספות בקליניקה. במידה והתגלו אצל המטופל עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מידי ובכל עת לרופא כל מטופל יקבל את מספר טלפון נייד אליו הוא מוזמן לפנות 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותו, ומטריד אותו, וזאת בכדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות רצונו ככל האפשר ..